Odzyskiwanie danych

Autor: Paweł Piotrowski

Co to jest odzyskiwanie danych ?. Kiedy jest niezbędne ? Co można stracić ?

Odzyskiwanie danych to proces pobierania niedostępnych lub uszkodzonych danych z mediów cyfrowych, które zostały uszkodzone lub wykasowane w  jakiś sposób. Odzyskiwanie danych może być wykorzystywane do odzyskiwania danych z urządzeń różniących się od dysków twardych, – kart pamięci, taśm, telefonów komórkowych, osobistych asystentów cyfrowych, dyskietek, płyt CD, DVD, kaset z tonerem, Xbox i wielu innych elementów.

Odzyskiwanie danych może być potrzebne z przyczyn, które mogą znacząco różnić się nawzajem. Rozruch dysku twardego HDD, lub SSD nie powiódł się, gdyż mógł zostać uszkodzony przez pożar lub powódź, awarię logiczna, uszkodzenia oprogramowania układowego, awarię półprzewodników lub przypadkowe usunięcie, mogło zostać upuszczone urządzenie magazynujące, może być przypadkowo sformatowany dysk twardy. Wszystkie te zdarzenia  wymagają usług profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, zwłaszcza jeśli dane miały wartość (sentymentalną lub finansową), przy założeniu,  że koszt usług jest mniejszy niż postrzegana wartość danych, które nie są niedostępne.

Nie tylko firmy są narażone na utratę danych. Klienci wymagający odzyskiwania danych pochodzą ze wszystkich dziedzin życia, w tym rządów, dużych korporacji, mniejszych firm i osób prywatnych, którzy wraz z wprowadzeniem i późniejszym boomem w korzystaniu z komputerów  i aparatów cyfrowych itp., nagrywali specjalne okazje , Filmy świąteczne i zdjęcia itp. Wszyscy oni mogą utracić całość informacji,  od sentymentalnych danych do ważnych e-maili, oraz osobistych szczegółów konta.

Istnieje wiele sposobów odzyskiwania danych z mediów cyfrowych, które mogą się znacznie różnić. Najprostsza metoda może obejmować uruchomienie podstawowego oprogramowania na danym nośniku danych. Jest to zawsze niebezpieczny pomysł, ponieważ elementy danych programu narzędziowego mogą nadpisać bardzo dane, które są odzyskiwane. Dostępne są bardziej złożone,  komercyjne narzędzia programistyczne, które lepiej wykonają tę pracę. Przed wykonaniem profesjonalnych czynności nie należy podejmować prób naprawy oprogramowania, co umożliwi firmie odzyskującej działanie na „kopii zapasowej” oryginalnego oprogramowania. Najbardziej profesjonalne firmy zrobią również  drugi obraz, jeśli wystąpi problem z pierwszym obrazem, który jest przetwarzany w celu odzyskania.

Następnym problemem jest to, co dzieje się, gdy dysk twardy lub urządzenie pamięci masowej nie działa w ogóle.  Dla mniejszych firm  jest to problem, gdyż wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale i zasobów finansowych, które umożliwią wykorzystanie specjalistycznych urządzeń i pracy w szczególnie sterylnych warunkach. 


Jeśli utracone dane z dysków twardych HDD, SSD mają być odzyskane profesjonalnie, całosciowo i tanio, warto wybrać najlepszą firmę na odzyskiwanie danych Poznań

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *